
To szczególny problem, a zwłaszcza dla poczatkujących rodziców, którzy boją się zrobić krzywdę swoim pociechom czy też sprawić im jakikolwiek dyskomfort. Niestety czasami powstaje potrzeba zrobienia czegoś wbrew dziecku, a doskonałym przykładem jest zakrapianie oczu, które kojarzy się z płaczem i niechęcią. Jednak znaleźliśmy na to sposób, o czym możecie przeczytać w poniższym artkule. Dowiesz się kiedy i jak powinniście stosować krople to oczu dla dziecka.
Kiedy to konieczne?
Zazwyczaj noworodki nie wykazują takiej potrzeby, aby zakraplać im oczy, aczkolwiek jeśli zauważycie jakiekolwiek niepokojące symptomy warto skonsultować się wówczas z lekarzem pediatrą, który poradzi Wam co dalej robić. Ta czynność okazuje się nieuchronna w momencie, gdy dziecko zaczyna dorastać, a pojawiają się pierwsze choroby, jak na przykład zapalenie spojówek. Jego wyleczenie jest dość czasochłonne, a przede wszystkim wymaga częstego i regularnego kropienia oczu specjalnymi preparatami, a nawet antybiotykami. Wówczas również polecamy skonsultować to z lekarzem niż farmaceutą, gdyż mogą okazać się niezbędne leki na receptę.
Natomiast w lżejszych przypadkach możemy mówić o przymusie nawilżania oczu po dłuższym czasie spędzonym przed ekranem komputera, telefonu czy telewizora. Wszystkie te urządzenia negatywnie wpływają na naszą jakość widzenia oraz kondycję oczu, ponieważ powierzchnia gałki ocznej zaczyna się powoli przesuszać od nadmiaru promieniowania. Wtedy zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki zmęczenia oczu, przymrużania powiek, swędzenia, pieczenia i zaczerwienienia, co jako rodzic z pewnością zauważysz od razu. Na początek można właśnie stosować nawilżające krople do oczu na MylenShop, gdzie znajdziesz wiele produktów różnych marek przeznaczonych także dla dzieci. Generalnie nie istnieją żadne przeciwwskazania wobec składników takich preparatów, aczkolwiek w przypadku wrażliwych oczu u dziecka lepiej stosować produkty hipoalergiczne z naturalnym składem.
Jak się zabrać za zakrapianie oczu?
Dla wielu dzieci jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, które mimo braku bólu wywołuje w nich panikę i przerażenie, ponieważ odczuwalnej jest wówczas ciało obce, a nasz organizm bezwarunkowo zaczyna się bronić i zacieśniać powieki. Właśnie dlatego proponujemy podejść do tego na spokojnie i najpierw odprężyć dziecko, a przy tym oswajać z myślą o planowanym zabiegu. Trzeba przedstawić wszystkie pozytywne strony i obiecać ewentualną nagrodę za odwagę, co dodaje dzieciom pewności.
Sama czynność może okazać się banalnie prosta, gdyż wystarczy zaaplikować preparat do kącika oka, a następnie zachęcić dziecko do szybkiego mrugania, dzięki czemu płyn dostanie się do oka i równomiernie rozprowadzi. Natomiast przy trudniejszych przypadkach możliwe jest zakropienie płynu na zamkniętą powiekę, by następnie odchylić lekko jej dolną część, a wtenczas środek również będzie miał okazję znaleźć się w oku. Najważniejsza jest pewność siebie i skuteczne przekonanie, a reszta pójdzie już bez problemu.