Na czym polega astygmatyzm?

Astygmatyzm inaczej niezborność rogówkowa to jedna z częstych ostatnio wad wzroku. Obraz widziany przez astygmatyka jest niewyraźny i nieostry. Nie zawsze widzi dobrze przedmioty, które są blisko lub daleko, a także nie zawsze może prawidłowo ocenić ich wygląd. To przez rogówkę, która ma nieregularny kształt, najczęściej przypominająca piłkę do rugby, gdzie człowiek z prawidłowym wzrokiem ma rogówkę na wzór piłki o naturalnych krzywiznach.

Objawy

Jak w większości chorób, objawów nie należy bagatelizować. Jest to przede wszystkim trudność z widzeniem pewnych obiektów. Są one widziane jak za mgłą, nieostre, krzywe oraz niewyraźnie (np. prosta linia może być krzywa). Niektóre z nich widzimy jako plamki lub nieostre kontury. Ponadto mrużenie i tarcie oczu, a także przekrzywianie głowy w różny sposób,  które jest jasnym sygnałem, że z naszym okiem nie jest w porządku. Ponadto częste bóle głowy, a szczególne w okolicach czoła, to jedne z poważnych objawów,  które sygnalizuje nam wadę wzroku, a są przez nas bagatelizowane.

Diagnoza

Najpierw niezwłocznie należy udać się do okulisty w celu zbadania wzroku i postawieniu diagnozy, czy na pewno występuje u nas astygmatyzm. Lekarz przeprowadzi szereg specjalnych badań, które określą stan naszego oka. Przy tym badaniu, na pewno użyje keratoskopu, który jest narzędziem w postaci krążka z białymi i czarnymi okręgami. Pozwoli ono na obserwacje ich kształtu w odbiciu na rogówce. Okulista posłuży się także keratometrem Jawala, który zbada stopień i ość astygmatyzmu, a także wykorzysta wideokeratografię komputerową, gdzie dostaniemy szczegółową mapę rogówki wraz z jej przekrojem i wartościami krzywizn.

Leczenie

W większości przypadkach korekcja oka przebiega za pomocą okularów. Jednak nie zawsze, ponieważ obecnie używa się najczęściej soczewek torycznych, czyli specjalnie przeznaczonych dla astygmatyków, które będą dużo lepszym rozwiązaniem w przypadku leczenie tej wady. Soczewki, jak i okulary korygujące muszą być dobrane odpowiednio do wady, tak aby nie powodowały dodatkowych objawów – bóle głowy, zapalenie spojówek, większe zmęczenie przy pracy przy komputerze, nieostre przedmioty oraz plamy, a także rozmycie niektórych obrazów. Najczęściej okulary przy niewielkiej wadzie, nosi się tylko w określonych sytuacjach, taki jak prowadzenie samochodu, nauka czy praca  przy komputerze. Dlatego soczewki toryczne to znacznie lepszy wybór, przy którym nasze oko będzie znacznie lepiej pracowało.

Astygmatyzm to jedna z wad wzroku, które najczęściej dają o sobie znać w codziennym życiu. W trosce o tak ważną część ciała, jaką są oczy, warto udać się do okulisty, aby zniwelować objawy oraz dyskomfort na co dzień.

 

Na czym polega astygmatyzm?
Astygmatyzm inaczej niezborność rogówkowa to jedna z częstych ostatnio wad wzroku. Obraz widziany przez astygmatyka jest...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *