Owszem, czasami pojawiają się pewne wątpliwości dla użytkowników soczewek miesięcznych, aczkolwiek pragniemy rozwiązać ich niepewność. Przedstawimy poniżej kilka powodów, dla których producenci tak szczególnie zastrzegają pilnowania ostatecznej daty terminu przydatności szkieł kontaktowych.
Jakie są zalecenia w przypadku soczewek miesięcznych?
Oczywiście wszystko zależy od producenta i rodzaju szkieł kontaktowych, które mogą być jednocześnie przeznaczone do użytkowania zarówno w ciągu dnia , jak i nocy, a także jedynie do stosowania w trybie dziennym. Wszystkie te informacje zawsze są podawane na opakowaniu soczewek lub w instrukcji od wytwórcy, który ma obowiązek zapoznania klienta z wymaganiami i sposobem noszenia soczewek. Jednakże warto uświadomić naszych czytelników, że ich termin przydatności za każdym razem liczony jest od dnia otwarcia opakowania. Wówczas nieistotne jest czy nosiłeś szkła codzienne czy też co kilka dni ani również zostawianie ich na oczach na noc. Nawet codzienna i dokładna pielęgnacja nie jest w stanie wydłużyć okresu ich użytkowania, ze względu na właściwości dostosowane do określonego czasu. Absolutnie nie oznacza to, że możemy całkowicie zrezygnować z pilnowania sterylności i higieny podczas oczyszczania soczewek, gdyż możemy w ten sposób znacznie skrócić ich użyteczność. Zatem nie na darmo producenci dokładnie określają 30-dniowy cykl użytkowania za najkorzystniejszy, ponieważ dopiero wówczas są w stanie zagwarantować klientom komfort noszenia oraz bezpieczeństwo przed różnymi dolegliwościami.
Powody stosowania się do zaleceń producenta
Istnieją przede wszystkim dwa uzasadnienia, a mianowicie zapewnienie sobie jak największego bezpieczeństwa. W przypadku dłuższego stosowania soczewek miesięcznych powstają na nich liczne osady białka, tłuszczu, soli mineralnych oraz innych elementów z zewnątrz, które mogą albo uwierać oko albo doprowadzić do poważniejszych infekcji i chorób gałki ocznej. Należy traktować to odpowiedzialnie, gdyż sami możemy dopuścić nawet do trwałych uszkodzeń rogówki. W szczególności dotyczy to osób uczulonych, które powinny jeszcze bardziej zwracać uwagę na pilnowanie terminu przydatności i regularną wymianę szkieł.
Drugim równie ważnym argumentem jest zmniejszenie komfortu dla użytkownika. Jak wiadomo soczewki stanowią niezwykle wygodne i poręczne rozwiązanie, ponieważ są prawie nieodczuwalne na oku i umożliwiają prowadzenie zupełnie normalnego i aktywnego życia. Natomiast jeśli zaniedbamy ich pielęgnację lub świadomie będziemy zakładać je po upływie 30 dni od daty otwarcia, możemy znacząco pogorszyć nie tylko kondycję zdrowotną oka, ale również osłabić jakość i efekty użytkowania. Zaczerwienione i pozbawione blasku oczy wyglądają dość nieestetycznie, a przede wszystkim sprawiają nieprzyjemne uczucie suchości, pieczenia i swędzenia, czego nie da się wytrzymać przez dłuższą chwilę. Ciągłe poprawianie soczewek i daremne nawilżanie specjalnymi preparatami staje się bardzo uciążliwe, a co ważniejsze, nie pomoże w poprawie widzenia i noszenia. Właśnie dlatego ponownie zachęcamy naszych odbiorców, aby co miesiąc pamiętali i zaopatrzyli się w nową parę szkieł kontaktowych, by uniknąć wyżej wymienionych skutków ubocznych lenistwa i nieuwagi w związku z nabyciem nowych soczewek.
Źródła:
https://www.kontaktowe.pl/blog/dlaczego-nie-wolno-przekraczac-cyklu-wymiany-soczewek-n78
https://sklep.visionexpress.pl/edukacja/uzytkowanie#
https://www.lensplaza.com/pl/poradnik/wskazowki/jak-dlugo-mozna-nosic-soczewki/