
Wraz z wiekiem pojawiają się różnego rodzaju problemy zdrowotne, a doskonałym przykładem są zaburzenia widzenia. Jest to proces prawie nieunikniony, ale można spokojnie poradzić sobie z tym problemem. Mowa głównie o starczowzroczności, o której opowiemy więcej w dzisiejszym artykule. Poznasz genezę tej wady, przyczyny jej powstania i oczywiście dowiesz się, jak można pomóc osobom starszym, by zniwelować trudności w widzeniu.
Presbiopia – co to jest i skąd się bierze?
Z pozoru ta nazwa może niewiele powiedzieć, ale jest to naukowe określenie dla wady, o której potocznie mówimy starczowzroczność. Zatem na czym polega ten problem i skąd się bierze?
Presbiopia to wada powstająca dość naturalnie, a wynika to głównie z naszego obecnego trybu życia. Codziennie mamy styczność z urządzeniami elektronicznymi – komputer, laptop, tablet, smartfon czy telewizor, które stopniowo pogarszają nasz wzrok i znacznie go osłabiają. Wraz z upływem lat zmienia się również moc skupiająca naszych oczu zwana także zdolnością akomodacji. Związana jest głównie z mięśniami wewnątrzgałkowymi, które podczas skurczów wpływają na kształt soczewki.
Mówiąc prościej, gdy się starzejemy ta zdolność do akomodacji oka zmniejsza się i osłabia, a przez to mięśnie stają się wiotkie i mniej elastyczne niż wcześniej. W rezultacie widzenie przedmiotów z bliska sprawia coraz większą trudność. Dlatego jeśli zauważyłeś u siebie problem z czytaniem gazety, a przy oglądaniu treści na telefonie trzymasz go od siebie coraz dalej, to znak, że warto umówić się do okulisty i sprawdzić swój wzrok.
Jeszcze innymi objawami, które mogą pojawić się przy okazji wystąpienie presbiopii jest wada refrakcji. Pojawiają się zatem trudności związane z dalekowzrocznością, a niekiedy nawet astygmatyzm. Można w takim razie spodziewać się różnych objawów pogorszenia widzenia, jak na przykład zamazywanie obrazu, zmniejszenie ostrości czy utrudnienie podczas czytania z bliska.
Soczewki progresywne rozwiązaniem idealnym
Takich zmian możesz spodziewać się mniej więcej około 40. roku życia, aczkolwiek jest to tylko średnia wieku – presbiopia może pojawić się też wcześniej, później albo nawet wcale. Trzeba mieć jednak ją na uwadze i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem i ustalić plan działania związany z leczeniem.
Istnieją w zasadzie dwa rozwiązania – kupno okularów korygujących albo soczewek kontaktowych. Pierwsze z nich może okazać się przydatne, ale dopiero w początkowej fazie, gdy nie masz jeszcze poważnych problemów z odczytaniem treści z daleka, a przedmioty z bliska rozpoznasz na pewnej odległości. Jednak z czasem takie szkła okularowe mogą być uciążliwe, gdyż będziesz zmuszony zakładać na zmianę okulary do czytania, a potem zwykłe okulary do korekcji wzroku z daleka.
O wiele wygodniejszym rozwiązaniem są soczewki progresywne, które można również znaleźć w wersji szkieł okularowych, lecz nie są one w stanie aż tak płynnie przechodzić od ostrości z bliży i dali. Soczewki kontaktowe pozwalają całkowicie zapomnieć o wadzie wzroku, ponieważ pokrywają cała przestrzeń gałki ocznej, który służy nam do patrzenia. W ten sposób nie musisz martwić się o noszenie ze sobą dwóch par okularów, a wystarczy jedna para soczewek progresywnych. Spokojnie możesz zaopatrzyć się na https://mylenshop.com/ – tam znajdziesz wiele znanych producentów w korzystnych cenach, a dodatkowo możesz liczyć na różnorodność pod względem wartości mocy.