Progresywne soczewki kontaktowe dla osób starszych

Wraz z wiekiem pojawiają się różnego rodzaju problemy zdrowotne, a doskonałym przykładem są zaburzenia widzenia. Jest to proces prawie nieunikniony, ale można spokojnie poradzić sobie z tym problemem. Mowa głównie o starczowzroczności, o której opowiemy więcej w dzisiejszym artykule. Poznasz genezę tej wady, przyczyny jej powstania i oczywiście dowiesz się, jak można pomóc osobom starszym, by zniwelować trudności w widzeniu.

Presbiopia – co to jest i skąd się bierze?

Z pozoru ta nazwa może niewiele powiedzieć, ale jest to naukowe określenie dla wady, o której potocznie mówimy starczowzroczność. Zatem na czym polega ten problem i skąd się bierze?

Presbiopia to wada powstająca dość naturalnie, a wynika to głównie z naszego obecnego trybu życia. Codziennie mamy styczność z urządzeniami elektronicznymi – komputer, laptop, tablet, smartfon czy telewizor, które stopniowo pogarszają nasz wzrok i znacznie go osłabiają. Wraz z upływem lat zmienia się również moc skupiająca naszych oczu zwana także zdolnością akomodacji. Związana jest głównie z mięśniami wewnątrzgałkowymi, które podczas skurczów wpływają na kształt soczewki.

Mówiąc prościej, gdy się starzejemy ta zdolność do akomodacji oka zmniejsza się i osłabia, a przez to mięśnie stają się wiotkie i mniej elastyczne niż wcześniej. W rezultacie widzenie przedmiotów z bliska sprawia coraz większą trudność. Dlatego jeśli zauważyłeś u siebie problem z czytaniem gazety, a przy oglądaniu treści na telefonie trzymasz go od siebie coraz dalej, to znak, że warto umówić się do okulisty i sprawdzić swój wzrok.

Jeszcze innymi objawami, które mogą pojawić się przy okazji wystąpienie presbiopii jest wada refrakcji. Pojawiają się zatem trudności związane z dalekowzrocznością, a niekiedy nawet astygmatyzm. Można w takim razie spodziewać się różnych objawów pogorszenia widzenia, jak na przykład zamazywanie obrazu, zmniejszenie ostrości czy utrudnienie podczas czytania z bliska.

Soczewki progresywne rozwiązaniem idealnym

Takich zmian możesz spodziewać się mniej więcej około 40. roku życia, aczkolwiek jest to tylko średnia wieku – presbiopia może pojawić się też wcześniej, później albo nawet wcale. Trzeba mieć jednak ją na uwadze i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem i ustalić plan działania związany z leczeniem.

Istnieją w zasadzie dwa rozwiązania – kupno okularów korygujących albo soczewek kontaktowych. Pierwsze z nich może okazać się przydatne, ale dopiero w początkowej fazie, gdy nie masz jeszcze poważnych problemów z odczytaniem treści z daleka, a przedmioty z bliska rozpoznasz na pewnej odległości. Jednak z czasem takie szkła okularowe mogą być uciążliwe, gdyż będziesz zmuszony zakładać na zmianę okulary do czytania, a potem zwykłe okulary do korekcji wzroku z daleka.

O wiele wygodniejszym rozwiązaniem są soczewki progresywne, które można również znaleźć w wersji szkieł okularowych, lecz nie są one w stanie aż tak płynnie przechodzić od ostrości z bliży i dali. Soczewki kontaktowe pozwalają całkowicie zapomnieć o wadzie wzroku, ponieważ pokrywają cała przestrzeń gałki ocznej, który służy nam do patrzenia. W ten sposób nie musisz martwić się o noszenie ze sobą dwóch par okularów, a wystarczy jedna para soczewek progresywnych. Spokojnie możesz zaopatrzyć się na https://mylenshop.com/ – tam znajdziesz wiele znanych producentów w korzystnych cenach, a dodatkowo możesz liczyć na różnorodność pod względem wartości mocy.

Popularne soczewki kontaktowe

Przy wyborze najlepszych produktów sugerujemy się przede wszystkim opinią użytkowników, którzy chociaż raz zdecydowali się na kupno soczewek kontaktowych określonej marki. Ocena dotyczy między innymi stopnia nawilżenia szkieł, przepuszczalności powietrza, miękkości i trwałości, gdzie wybierane są ostatecznie najbardziej komfortowe i wygodne w noszeniu. Wśród nich na pewno znajdziesz swoje ulubione soczewki!