Pierwsze soczewki kontaktowe – poradnik dla początkujących

Jeśli właśnie zdecydowałeś się po raz pierwszy zakupić i założyć soczewki kontaktowe zamiast okularów korekcyjnych, to dzisiejszy artykuł w formie poradnik jest idealny dla Ciebie. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat wyboru soczewek, ich noszenia, wszelkich wskazówek i uwag, o których warto pamiętać głównie w kwestii pielęgnacji. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradami, gdzie przekonamy Cię ile korzyści znajdziesz w jednej parze soczewek kontaktowych.

Sklep z soczewkami kontaktowymi – gdzie szukać?

Oczywiście najważniejszym krokiem w kierunku wygodniejszego życia jest wizyta u okulisty, który dzięki swojej wiedzy i profesjonalnemu sprzętowi będzie w stanie dokładnie sprawdzić i określić jakiego rodzaju wadę posiadasz. Co więcej, wskaże także proponowaną moc dla soczewek okularowych i kontaktowych, ponieważ te różnią się między sobą. Wszystko zależy od tego, czy jesteś krótko- albo dalekowidzem, dlatego najpewniej będzie skonsultować się z okulistą, by na podstawie sprawdzonych metod mógł przewidzieć moc dla soczewek kontaktowych.

Kiedy już wszystkie formalności zostały dopełnione, wybrałeś się do specjalisty, otrzymałeś zalecenia dotyczące rodzaju wady i wartości mocy soczewek, możesz nareszcie przejść do realizacji swojego planu. Soczewki kontaktowe najlepiej jest kupować w sprawdzonych źródłach, czyli w salonach optycznych albo sklepach dedykowanych specjalnie akcesoriom okulistycznych. Równie dobrym pomysłem jest kupno szkieł online – Mylenshop.com – sklep z tanimi soczewkami kontaktowymi. Właśnie tam znajdziesz wiele produktów prosto od znanych i zaufanych producentów, a co najważniejsze, ceny będzie dużo korzystniejsze.

Na pewno radzimy unikać nieznanych stron internetowych czy zagranicznych dystrybutorów, którzy nie udostępniają bardziej precyzyjnych informacji dotyczących składu i miejsca produkcji. Taki wybór może okazać się dla Ciebie bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem, a nawet niebezpiecznym dla Twoich oczu.

Soczewki kontaktowe – jak je nosić?

Teraz przejdźmy już do pierwszego razu, kiedy nowe soczewki kontaktowe znajdą się na Twoich oczach. Wiemy, że dla wielu osób wydaje się to bardzo trudne, by założyć soczewki bez strachu i z dużą dawką pewności. Nie jest to jednak wielkie wyzwanie, wystarczy postępować zgodnie z naszymi wskazówkami:

  • przed dokładnie umyj i wysusz ręce, by podczas zakładania soczewek nie dostały się do Twoich oczu żadne bakterie ani inne zanieczyszczenia;
  • nałóż na opuszek palca soczewek w taki sposób, aby kształtem przypominała półokrąg – jeśli tylko zauważysz lekko wyginające się w zewnętrzną stronę krawędzie, odwróć soczewkę na drugą stronę;
  • palcami drugiej ręki delikatnie rozszerz powieki i spójrz nieco ku górze;
  • przyłóż powoli soczewkę do oka i zamrugaj, powinna ona sama „przykleić” się do powierzchni oka i gotowe!

Wbrew pozorom nie ma w tym nic strasznego, a jak to mówią – praktyka czyni mistrza. Musisz mieć także na uwadze kilka innych kwestii związanych z noszeniem i pielęgnowaniem soczewek. Po pierwsze, trzeba dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, by wiedzieć, czy zakupione przez Ciebie szkła nadają się do noszenia przez całą dobą, a może należy zdejmować je na noc? Zdarzają się różne rodzaje soczewek, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji i sposobu użytkowania.

O wszystkim warto dowiedzieć się i poczytać wcześniej. Poza tym pamiętaj, że termin ważności soczewek liczony jest od dnia otwarcia opakowania, a nie jak myśli większość – zliczając wszystkie dni, kiedy były one faktycznie noszone.

W temacie pielęgnacji i dbania o soczewki trzeba też zaznaczyć, że należy trzymać się zaleceń producenta, pilnować terminu ważności i lepiej odpuścić sobie ich użytkowanie po upływie wyznaczonego czasu. Również dokładne mycie rąk i czyszczenie soczewek jest istotne. W tym celu będziesz potrzebować niezbędnych płynów lub jednego uniwersalnego płynu do soczewek – oczyszczającego, dezynfekującego, nawilżającego i konserwującego. To wszystko powinno pomóc Ci przebrnąć przez pierwsze miesiące z soczewkami kontaktowymi.

Sprawdź jakie obowiązują trendy w okularach w 2023 roku!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *