Soczewki kontaktowe – jak zakładać i zdejmować?

Poniższy poradnik kierujemy przede wszystkim do osób, które dopiero zaczynają nosić szkła kontaktowe lub nadal zmagają się z problemem ich zakładania i zdejmowania. Z początku wydaje się to bardzo trudne, a wynika to głównie z bariery przed dotknięciem oka palcami. Jednak wszystko jest możliwe i dzisiaj przekonasz się, jak proste może okazać się zarówno zdejmowanie, jak i zakładanie soczewek.

Soczewki kontaktowe – instrukcja zakładania i zdejmowania

Przede wszystkim musisz się przemóc, by zrobić to dokładnie i nie sprawić sobie tym samym żadnego bólu podczas zakładania lub zdejmowania. Wszystko zależy od naszego nastawienia i czasu, ponieważ nie należy się spieszyć ani denerwować nieudanymi próbami. To całkiem normalne, że pierwsze kilka razy okaże się porażką, ale nie wolno się zniechęcać.

Warto się przygotować do pierwszego razu, dlatego usiądź sobie wygodnie w dobrze oświetlonym miejscu, by dobrze widzieć soczewkę na swoim palcu. Potrzebne będzie także lusterko, w którym będzie kontrolować cały proces zakładania. Zanim w ogóle dotkniesz soczewki, musisz dokładnie umyć ręce najlepiej w mydle hipoalergicznym, by zapobiec ewentualnemu szczypaniu oczu. Również po namydleniu konieczne będzie spłukanie chemikaliów i wytarcie rąk, co najlepiej wykonać przy użyciu ręczników nie pozostawiających żadnych drobinek tkanin. W ten sposób unikniesz przedostania się do oczu ciał obcych, które tylko mogą podrażnić podczas samego zakładania, jak i noszenia.

Kiedy już wykonasz wszystkie te czynności, możesz otworzyć opakowanie z soczewkami i delikatnie nanieść soczewkę na opuszek palca wskazującego. Jednak jeszcze nie nadszedł moment włożenia jej na oko, bo najpierw musisz sprawdzić, czy jest ona prawidłowo ułożona. Jak to poznać? Soczewka powinna kształtem przypominać miseczkę, a więc powinna być wklęsła, a jej krawędzie nie mogą wywijać się na zewnątrz.

Jeśli będziesz już pewny, że znajduje się ona w prawidłowej pozycji, możesz palcami drugiej ręki delikatnie rozszerzyć powieki. Wówczas najlepiej jest spojrzeć odrobinę ku górze i przyłożyć powoli soczewkę do powierzchni gałki ocznej. Wtedy sama powinna się „zassać” i nałożyć na oko. Jeśli tak się nie stało, trzeba nieco bardziej przybliżyć ją do oka i prawie że dotknąć palcem. Wiemy, że brzmi to bardzo drastycznie i wręcz nierealnie, ale to tylko kwestia wprawy.

Podobnie sprawa wygląda ze zdejmowanie szkieł, kiedy to wystarczy równie delikatnie zsunąć soczewkę w dół, a ta powinna się nieco zrolować. Wtedy tylko chwytasz opuszkami za zgięcie i zdejmujesz prosto do pojemniczka wypełnionego świeżym płynem do soczewek.

Szkła kontaktowe i pielęgnacja

Zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej kluczowa jest czystość, a więc konieczne jest mycie rąk i ich wysuszenie. Dodatkowo nie można zapomnieć o zakupie odpowiednich płynów czyszczących, dezynfekujących czy nawilżających. Oczywiście, możesz też wybrać wygodniejszą opcję – płynu wielofunkcyjnego. Trzeba go zmieniać codziennie, a pojemniczek należy myć regularnie i dokładnie osuszać. Soczewki oraz podstawowe akcesoria znajdziesz w mylenshop.com – tam gwarantowany jest szeroki wybór i niskie ceny.

Pielęgnacja soczewek jest bardzo ważna, podobnie jak termin ich przydatności. Nie wolno przekraczać czasu podanego na etykiecie, a warto też wspomnieć, że termin liczony jest od momentu otwarcia opakowania, nie natomiast od czasu noszenia ich na oczach. Jeśli będziesz przestrzegać wszystkich tych zasad, zaleceń okulisty i producenta, możesz być pewien, że noszenie szkieł będzie sprawiać Ci wyłącznie przyjemność.

Sprawdź jakie obowiązują trendy w okularach w 2023 roku!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *