
Każda osoba, która na co dzień nosi szkła kontaktowe na pewno nie raz znalazła się w trudnej sytuacji, gdy okazuje się, że płynu do soczewek już zabrakło lub nie zabrała go ze sobą. Wówczas nie należy się załamywać ani panicznie poszukiwać najbliższego sklepu okulistycznego, a jedynie wystarczy zastosować się do kilku naszych porad.
Bezpieczne i domowe zamienniki
Takie krytyczne sytuacje mogą zdarzyć się każdemu, dlatego wszyscy powinni być również świadomi jakiego rodzaju alternatywne rozwiązania mogą zastosować. Pierwszym substytutem może być zwykła woda mineralna, ale niegazowana, która znacznie różni się od wody z kranu. Przede wszystkim posiada w sobie o wiele mniej substancji i zanieczyszczeń, które mogą spowodować trwałe dolegliwości oczu. Woda butelkowa pozwoli na dokładne oczyszczenie soczewek i pozbycie się wszelkich zabrudzeń bez negatywnych skutków dla Twojego widzenia. Ponadto można ją stosować również do przechowywania soczewek w pojemniczku, które nadal zachowają swoją miękkość i właściwości nawilżające.
Innym sposobem może być użycie soli fizjologicznej, która uchroni szkła kontaktowe przed wysychaniem oraz ich zniszczeniem. Wszystko zawdzięczamy konkretnemu składnikowi, a mianowicie chlorkowi sodu, który pierwotnie był wykorzystywany do przemywania oczu bądź skaleczeń. Jednakże trzeba zauważyć, że sól fizjologiczna nie służy do oczyszczania soczewek, dlatego przetrzymywanie ich w pojemniczku z roztworem nie powinno przekraczać jednego dnia, aby zapobiec powstawaniu infekcji. Generalnie należy pamiętać, że są to jedynie awaryjne środki zastępcze, które na dłuższy czas nie zastąpią prawdziwego płynu do soczewek, a jedynie mogą przysporzyć sporo problemów. Jednocześnie wybierając jedno z zaproponowanych rozwiązań, konieczne jest zachowanie sterylnych warunków i zastosowanie się do podstawowych zasad pielęgnacji szkieł.
Prawidłowa higiena
W momencie, gdy jesteśmy zmuszeni korzystać z innych środków dezynfekujących, nie należy zapominać o zachowaniu ostrożności i czystości. Podczas zdejmowania soczewek pamiętaj o:
- Dokładnym wymyciu rąk najlepiej w wodzie mineralnej, by wyeliminować ryzyko przeniesienia bakterii na powierzchnię szkła kontaktowego, a także starannym wysuszeniu dłoni i pozbyciu się również pozostałości mydła, aby nie podrażnić oka.
- Po wyjęciu soczewki przemyj ją także wodą butelkową i delikatnie pocieraj opuszkami palców, by skutecznie oczyścić jej całość bez narażania na uszkodzenie.
- Następnie soczewki umieść we wcześniej przygotowanym i sterylnym pojemniczku napełnionym wodą niegazowaną mineralną lub solą fizjologiczną.
Te trzy najważniejsze kroki pozwolą Ci zabezpieczyć swoje oczy przed różnymi schorzeniami, a także uchronią Twoje soczewki przed nieplanowaną wymianą. Oba sposoby ich oczyszczania i przechowywania są jak najbardziej dopuszczalne, aczkolwiek warto zawsze kontrolować stan pojemności swojego płynu i posiadanie zapasowego preparatu w mniejszym wydaniu, który zawsze będziesz mógł zabierać ze sobą.
Źródła:
http://www.blog.bezokularow.pl/nagle-przypadki-zbraklo-mi-plynu-do-soczewek-co-robic/
http://www.zakumaj.pl/artykuly/sposoby-na-przechowywania-soczewek-bez-plynu-do-soczewek.html
https://tipy.interia.pl/artykul_3170,jak-przechowywac-soczewki-bez-plynu-do-soczewek.html