Czy soczewki jednodniowe można nosić 2 dni?

To pytanie jest często zadawane i przede wszystkim powinno być kierowane do specjalisty okulistycznego, który badając wzrok może stwierdzić niepewne nieprawidłowości lub przeciwwskazania. Generalnie nie można stosować szkieł jednodniowych dłużej niż zaleca producent z kilku względów, które postaramy się przybliżyć i wyjaśnić.

img class=”alignnone wp-image-307 size-full” src=”https://poradnik-okulistyczny.pl/wp-content/uploads/2017/11/Czy-soczewki-jednodniowe-mozna-nosic-2-dni.jpeg” alt=”Kobieta-spogladajaca-zza-ksiazki” width=”1280″ height=”346″ />

Czym wyróżniają się soczewki jednodniowe?

Najpierw dobrze jest wyszczególnić kilka cech, które odpowiadają właściwościom i budowie tego rodzaju szkieł. Większość z nich jest wykonana z hydrożelu, który przede wszystkim doskonale przepuszcza tlen do powierzchni oka, a także wpływa na miękkość i elastyczność soczewki. Wówczas Twoje oczy zostają głęboko nawilżone, a Ty odczuwasz nieporównywalny komfort noszenia. Jednak najważniejszą zaletą stosowania jednodniowych środków korygujących jest zachowanie wysokiej sterylność i bezpieczeństwa. Żaden inny typ soczewek o dłuższym okresie użytkowania nie gwarantuje takiej higieny oka, ze względu na częstsze zakładanie i zwiększone ryzyko powstawania osadów białkowych i innych zanieczyszczeń. W przypadku szkieł jednodniowych nie potrzebujesz również zaopatrzać się w dodatkowe preparaty pielęgnujące ani pojemniczki, ponieważ po całym dniu powinieneś je wyrzucić i następnego dnia otworzyć nowe opakowanie. Co więcej, są one szczególnie polecane dla osób o wrażliwych i podatnych na alergie oczach, które dzięki soczewkom jednodniowych zabezpieczają oko przed czynnikami zewnętrznymi i innymi drobinkami, które mogą sprawiać dyskomfort.

Wskazówki przy stosowaniu szkieł jednodniowych

  • Przed zakupem warto skonsultować się z okulistą, który poradzi jaki rodzaj soczewek będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. Jednodniowe szkła szczególnie polecane są osobom, które od czasu do czasu chcą zrezygnować z noszenia okularów, pływają w wodzie morskiej lub basenowej oraz często uczulają się na różne alergeny.
  • Soczewki jednodniowe powinny być noszone od 6 do 14 godzin, przy czym należy zdejmować je na noc.
  • Przedłużenie czasu użytkowania może w najgorszym wypadku skutkować powstawaniem infekcji różnego rodzaju, osadów białkowych czy innych schorzeń oczu, aczkolwiek 2-dniowe stosowanie może powodować dyskomfort w postaci suchości oka i lekkich podrażnień. Jednak zalecamy kupno kilku opakowań soczewek, by nie martwić się o efekty uboczne dłuższego użytkowania.
  • Przed założeniem szkieł należy dokładnie umyć ręce, a w przypadku kobiet dobrze jest zrobić to przed nałożeniem makijażu.
  • W przypadku jednodniowych środków korekcyjnych nie jest konieczne dodatkowe zakrapianie i nawilżanie oczu.
  • Wielu producentów oferuje również soczewki jednodniowe kolorowe, które mogą niwelować wadę lub posiadać zerową wartość mocy, dzięki czemu każdy na kilka godzin może odmienić lub podkreślić swoje spojrzenie.

Źródła:

Dlaczego soczewek jednodniowych nie należy nosić dłużej?

https://sklep.visionexpress.pl/edukacja/uzytkowanie

https://www.szkla.com/soczewki-kontaktowe-jednodniowe.html

Popularne soczewki kontaktowe

Przy wyborze najlepszych produktów sugerujemy się przede wszystkim opinią użytkowników, którzy chociaż raz zdecydowali się na kupno soczewek kontaktowych określonej marki. Ocena dotyczy między innymi stopnia nawilżenia szkieł, przepuszczalności powietrza, miękkości i trwałości, gdzie wybierane są ostatecznie najbardziej komfortowe i wygodne w noszeniu. Wśród nich na pewno znajdziesz swoje ulubione soczewki!