Czy soczewki jednodniowe można nosić 2 dni?

To pytanie jest często zadawane i przede wszystkim powinno być kierowane do specjalisty okulistycznego, który badając wzrok może stwierdzić niepewne nieprawidłowości lub przeciwwskazania. Generalnie nie można stosować szkieł jednodniowych dłużej niż zaleca producent z kilku względów, które postaramy się przybliżyć i wyjaśnić.

img class=”alignnone wp-image-307 size-full” src=”https://poradnik-okulistyczny.pl/wp-content/uploads/2017/11/Czy-soczewki-jednodniowe-mozna-nosic-2-dni.jpeg” alt=”Kobieta-spogladajaca-zza-ksiazki” width=”1280″ height=”346″ />

Czym wyróżniają się soczewki jednodniowe?

Najpierw dobrze jest wyszczególnić kilka cech, które odpowiadają właściwościom i budowie tego rodzaju szkieł. Większość z nich jest wykonana z hydrożelu, który przede wszystkim doskonale przepuszcza tlen do powierzchni oka, a także wpływa na miękkość i elastyczność soczewki. Wówczas Twoje oczy zostają głęboko nawilżone, a Ty odczuwasz nieporównywalny komfort noszenia. Jednak najważniejszą zaletą stosowania jednodniowych środków korygujących jest zachowanie wysokiej sterylność i bezpieczeństwa. Żaden inny typ soczewek o dłuższym okresie użytkowania nie gwarantuje takiej higieny oka, ze względu na częstsze zakładanie i zwiększone ryzyko powstawania osadów białkowych i innych zanieczyszczeń. W przypadku szkieł jednodniowych nie potrzebujesz również zaopatrzać się w dodatkowe preparaty pielęgnujące ani pojemniczki, ponieważ po całym dniu powinieneś je wyrzucić i następnego dnia otworzyć nowe opakowanie. Co więcej, są one szczególnie polecane dla osób o wrażliwych i podatnych na alergie oczach, które dzięki soczewkom jednodniowych zabezpieczają oko przed czynnikami zewnętrznymi i innymi drobinkami, które mogą sprawiać dyskomfort.

Wskazówki przy stosowaniu szkieł jednodniowych

  • Przed zakupem warto skonsultować się z okulistą, który poradzi jaki rodzaj soczewek będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. Jednodniowe szkła szczególnie polecane są osobom, które od czasu do czasu chcą zrezygnować z noszenia okularów, pływają w wodzie morskiej lub basenowej oraz często uczulają się na różne alergeny.
  • Soczewki jednodniowe powinny być noszone od 6 do 14 godzin, przy czym należy zdejmować je na noc.
  • Przedłużenie czasu użytkowania może w najgorszym wypadku skutkować powstawaniem infekcji różnego rodzaju, osadów białkowych czy innych schorzeń oczu, aczkolwiek 2-dniowe stosowanie może powodować dyskomfort w postaci suchości oka i lekkich podrażnień. Jednak zalecamy kupno kilku opakowań soczewek, by nie martwić się o efekty uboczne dłuższego użytkowania.
  • Przed założeniem szkieł należy dokładnie umyć ręce, a w przypadku kobiet dobrze jest zrobić to przed nałożeniem makijażu.
  • W przypadku jednodniowych środków korekcyjnych nie jest konieczne dodatkowe zakrapianie i nawilżanie oczu.
  • Wielu producentów oferuje również soczewki jednodniowe kolorowe, które mogą niwelować wadę lub posiadać zerową wartość mocy, dzięki czemu każdy na kilka godzin może odmienić lub podkreślić swoje spojrzenie.

Źródła:

Dlaczego soczewek jednodniowych nie należy nosić dłużej?

https://sklep.visionexpress.pl/edukacja/uzytkowanie

https://www.szkla.com/soczewki-kontaktowe-jednodniowe.html

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *