Jaki kolor oczu będzie miało nasze dziecko?

Tak właśnie brzmi jedna z zagadek przyszłych rodziców, którzy zaczynają zastanawiać się nad imieniem, kolorem włosów czy oczu swojego dziecka. Już nie wspominając nawet o płci dziecka, która również jest przewidywana na kilka różnych sposobów, a w ostateczności żadna metoda nie jest wystarczająco wiarygodna. Podobnie jest z kolorem oczu, aczkolwiek istnieją pewne biologiczne wyjaśnienia i przypuszczenia, o których opowiemy po krótce.

Genetyczne podstawy

Kolor oczu nie jest rzeczą stałą, ponieważ zawsze możesz zaopatrzyć się w parę soczewek od MylenShop.com, które podkreślą lub całkowicie odmienią Twój naturalny odcień. Jednakże każdy z nas rodzi się z jednym konkretnym kolorem, który dziedziczymy po naszych rodzicach. Wszystko oczywiście dzieje się za sprawą genów, które można podzielić na dominujące i recesywne. Ich ilość natomiast jest ogromna, dlatego nie jesteśmy w stanie nigdy w 100% zaświadczyć o tym, które z nich będą odpowiadać za kolor oczu.

Warto zaznaczyć również, że ciemne oczy zależne są od genu dominującego, a jasne od recesywnego, dzięki czemu łatwiej jest sprecyzować i przewidywać ostateczny kolor oczu dziecka. Główna reguła zakłada, że to geny o charakterze dominującym zwyciężają nad recesywnymi w momencie zetknięcia, aczkolwiek nie można traktować tego jako ostateczne założenie.

Jak to oszacować?

Nie ma żadnej skutecznej i kompletnie pewnej metody, która pozwoliłaby nam dowidzieć się jaki odcień oczu będzie miał nasz syn albo córka. Jednakże istnieją specjalne krzyżówki genetyczne, które pozwalają na obliczenie prawdopodobieństwa. Zawsze trzeba mieć na uwadze pewien margines błędu, który powinien przypominać nam o możliwości zniekształcenia naszych szacunków.

Nie każdy umie i rozumie działanie krzyżówek, dlatego powstało wiele internetowych kalkulatorów, które po szczegółowym wypełnieniu są w stanie obliczyć nam szansę na konkretny kolor oczu u dziecka. W dalszej części artykułu postaram się przedstawić kilka podstawowych przykładów, które ukazują różne możliwości na przewidywanie zabarwienia tęczówki dziedziczone po obojgu rodziców.

Przykładowe połączenia

Oczy niebieskie u obojga rodziców – jest prawie 99% pewności, że Wasze dziecko również będzie posiadało niebieskie oczy, aczkolwiek istnieje również 1% szans na odcień zieleni.

Oczy brązowe u obojga rodziców – generalnie dziecko również powinno odziedziczyć kolor brązowy, ale istnieje także 25% szans na jasny odcień, ponieważ dużą rolę mogą tutaj odegrać geny Waszych rodziców. Jeśli posiadali oni oczy niebieskie, wówczas zwiększa się prawdopodobieństwo przekazania tych genów na wnuki.

Oczy brązowe i niebieskie – możliwości odziedziczenia wahają się po połowie, ponieważ wszystko zależy od ilości genów dominujących lub recesywnych oraz przeważeniu jednych z nich.

Oczy zielone u obojga rodziców – sprawa w tym przypadku również nie jest prosta, gdyż oczy dziecka mogą być niebieskie, a niekiedy nawet brązowe. Sam odcień zieleni pochodzi od zmieszania niebieskiego z brązem, które ostatecznie zbliżone są do koloru piwnego.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *