Dobre soczewki kontaktowe – co musisz o nich wiedzieć?

Masz zamiar kupić swoje pierwsze szkła kontaktowe i nie wiesz od czego zacząć? Wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule, gdzie wyjaśnimy na czym polegają różnice między poszczególnymi rodzajami soczewek i podpowiemy jak z nich wszystkich wybrać te najlepsze. Zobacz po kolei, co musisz wiedzieć o soczewkach kontaktowych, w których będziesz czuł się maksymalnie swobodnie.

Soczewki kontaktowe i ich rodzaje

To w zasadzie najważniejszy punkt, od którego wszystko się zaczyna. Musisz znać różnice między kilkoma podstawowymi typami szkieł kontaktowych, by ostatecznie wybrać te najlepsze. Przede wszystkim nie możesz sam decydować o tym, jakie soczewki będziesz nosić. Trzeba w tym celu wybrać się do lekarza specjalisty, który wykona podstawowe badania wzroku. Będą one obejmować przede wszystkim sprawdzenie stanu zdrowia Twojej gałki ocznej, a także sprawdzenie Twojej wady wzroku. Pytanie – kiedy należy wybrać się do okulisty?

Na pewno dobrze jest regularnie badać swój wzrok i sprawdzać jego kondycję, aczkolwiek najczęściej powodem wizyty u lekarza jest zauważalne pogorszenie wzroku. Wówczas ciężko o samodzielnie stwierdzenie wady, dlatego trzeba wybrać się do doświadczonego specjalisty. Ogólnie można wyróżnić następujące wady wzroku:

 • krótkowzroczność;
 • dalekowzroczność;
 • astygmatyzm;
 • presbiopię zwaną inaczej starczowzrocznością.

Każda z wyżej wymienionych wad obliguje do kupna innych soczewek kontaktowych, a będą to kolejno:

 • szkła sferyczne;
 • szkła toryczne;
 • szkła progresywne.

Ostatnim kryterium wyboru soczewek jest czas ich użytkowania, którego – uwaga – należy dokładnie przestrzegać. Co to oznacza? Do Twojej dyspozycji są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne. Przy każdych z nich producent określa sposób użytkowania – dzienny lub całodobowy, a następnie zaleca czas noszenia. Co najważniejsze, powinien on liczyć się od dnia otwarcia opakowania, a nie łącznego czasu noszenia. To szczególnie istotne, ponieważ ma to bezpośredni związek ze zdrowiem i higieną oczu.

Soczewki do oczu – podstawowe informacje

Jeśli już wiesz, że musisz skorzystać z pomocy specjalisty w celu dobrania i dopasowania odpowiedniego rodzaju szkieł i ich mocy, możesz zająć się teraz kolejnymi wskazówkami. Poniżej wypunktowaliśmy najważniejsze informacje, bez których nie może obejść się żaden początkujący użytkowników soczewek kontaktowych.

 1. Przed każdym założeniem i zdjęciem soczewek trzeba pamiętać o dokładnym umyciu i wysuszeniu rąk. W ten sposób unikniesz dostania się do oczu bakterii, zanieczyszczeń i innych infekcji.
 2. Dla prawidłowego oczyszczenia i zdezynfekowania soczewek potrzebne będą odpowiednie płyny. Każdy z nich może pełnić inną funkcję – oczyszczać, dezynfekować, nawilżać i konserwować. Jednak można zakupić też uniwersalny płyn wielofunkcyjny.
 3. Zaleca się zdejmowanie soczewek na noc, by oczy miały szansę swobodnie oddychać podczas snu i zwyczajnie odpocząć, nawet jeżeli producent nie widzi żadnych przeciwwskazań do noszenia ich przez całą dobę.
 4. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, soczewki kontaktowe należy wyrzucić po upływie zaznaczonego terminu przydatności.
 5. Jeśli będziesz odczuwać dyskomfort w postaci suchości oczu, możesz wypróbować specjalne krople do oczu bez konserwantów lub przetestować inny rodzaj szkieł. Szeroki wybór znajdziesz w sklepie z soczewkami kontaktowymi – mylenshop.com.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *