
Masz zamiar kupić swoje pierwsze szkła kontaktowe i nie wiesz od czego zacząć? Wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule, gdzie wyjaśnimy na czym polegają różnice między poszczególnymi rodzajami soczewek i podpowiemy jak z nich wszystkich wybrać te najlepsze. Zobacz po kolei, co musisz wiedzieć o soczewkach kontaktowych, w których będziesz czuł się maksymalnie swobodnie.
Soczewki kontaktowe i ich rodzaje
To w zasadzie najważniejszy punkt, od którego wszystko się zaczyna. Musisz znać różnice między kilkoma podstawowymi typami szkieł kontaktowych, by ostatecznie wybrać te najlepsze. Przede wszystkim nie możesz sam decydować o tym, jakie soczewki będziesz nosić. Trzeba w tym celu wybrać się do lekarza specjalisty, który wykona podstawowe badania wzroku. Będą one obejmować przede wszystkim sprawdzenie stanu zdrowia Twojej gałki ocznej, a także sprawdzenie Twojej wady wzroku. Pytanie – kiedy należy wybrać się do okulisty?
Na pewno dobrze jest regularnie badać swój wzrok i sprawdzać jego kondycję, aczkolwiek najczęściej powodem wizyty u lekarza jest zauważalne pogorszenie wzroku. Wówczas ciężko o samodzielnie stwierdzenie wady, dlatego trzeba wybrać się do doświadczonego specjalisty. Ogólnie można wyróżnić następujące wady wzroku:
- krótkowzroczność;
- dalekowzroczność;
- astygmatyzm;
- presbiopię zwaną inaczej starczowzrocznością.
Każda z wyżej wymienionych wad obliguje do kupna innych soczewek kontaktowych, a będą to kolejno:
- szkła sferyczne;
- szkła toryczne;
- szkła progresywne.
Ostatnim kryterium wyboru soczewek jest czas ich użytkowania, którego – uwaga – należy dokładnie przestrzegać. Co to oznacza? Do Twojej dyspozycji są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne. Przy każdych z nich producent określa sposób użytkowania – dzienny lub całodobowy, a następnie zaleca czas noszenia. Co najważniejsze, powinien on liczyć się od dnia otwarcia opakowania, a nie łącznego czasu noszenia. To szczególnie istotne, ponieważ ma to bezpośredni związek ze zdrowiem i higieną oczu.
Soczewki do oczu – podstawowe informacje
Jeśli już wiesz, że musisz skorzystać z pomocy specjalisty w celu dobrania i dopasowania odpowiedniego rodzaju szkieł i ich mocy, możesz zająć się teraz kolejnymi wskazówkami. Poniżej wypunktowaliśmy najważniejsze informacje, bez których nie może obejść się żaden początkujący użytkowników soczewek kontaktowych.
- Przed każdym założeniem i zdjęciem soczewek trzeba pamiętać o dokładnym umyciu i wysuszeniu rąk. W ten sposób unikniesz dostania się do oczu bakterii, zanieczyszczeń i innych infekcji.
- Dla prawidłowego oczyszczenia i zdezynfekowania soczewek potrzebne będą odpowiednie płyny. Każdy z nich może pełnić inną funkcję – oczyszczać, dezynfekować, nawilżać i konserwować. Jednak można zakupić też uniwersalny płyn wielofunkcyjny.
- Zaleca się zdejmowanie soczewek na noc, by oczy miały szansę swobodnie oddychać podczas snu i zwyczajnie odpocząć, nawet jeżeli producent nie widzi żadnych przeciwwskazań do noszenia ich przez całą dobę.
- Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, soczewki kontaktowe należy wyrzucić po upływie zaznaczonego terminu przydatności.
- Jeśli będziesz odczuwać dyskomfort w postaci suchości oczu, możesz wypróbować specjalne krople do oczu bez konserwantów lub przetestować inny rodzaj szkieł. Szeroki wybór znajdziesz w sklepie z soczewkami kontaktowymi – mylenshop.com.