Badanie wzroku, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

Ten rodzaj kontroli oczu jest zalecany każdemu, niezależnie od wieku czy wykrytych dolegliwości. Szczególnie osoby niedowidzące lub posiadające inne wady wzroku powinny zadbać o systematyczne przeprowadzanie badań. Polecamy przeczytanie naszego artykułu, by dowiedzieć się więcej o możliwości sprawdzenia ogólnego stanu oka u okulisty.

Kto, gdzie i kiedy powinien skorzystać z badań okulistycznych?

Na pierwsze pytanie odpowiemy – wszyscy. Dokładnie każdy powinien przebadać swój wzrok co najmniej dwa razy do roku, aby móc nieustannie kontrolować kondycję własnych oczu i ewentualnie zapobiegać powstających wadom czy też innym schorzeniom. Generalnie można wyróżnić trzy rodzaje specjalistów, którzy odpowiedzialni są na odmienne problemy pacjentów. Do optyka lub optometrysty możemy zgłosić się w przypadku rutynowego sprawdzania pola widzenia i dopasowania okularów lub soczewek kontaktowych do poszczególnej wady wzroku. Natomiast w razie poważniejszych objawów związanych ze stanem zdrowia naszych oczy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza okulisty, który przepisze właściwie dopasowane leki.

W pierwszym przypadku badań wzroku możemy umówić się na wizytę do sprawdzonego przez nas optyka, a także coraz częściej salony optyczne umożliwiają przeprowadzenie podstawowych badań wzroku. Co prawda, istnieją różne opinie na temat ich skuteczności i sprawdzalności, aczkolwiek zawsze zachęcamy do konsultacji z profesjonalistą. Jeżeli chodzi o inne kryteria dla pacjentów, to absolutnie nie ma żadnych ograniczeń. Zarówno dzieci, jak i osoby starsze powinny regularnie sprawdzać kondycję swojego wzroku i zapobiec jego pogarszaniu. W przypadku osób o bardziej złożonych przypadłościach tym bardziej należy pilnować kolejnych wizyt u specjalistów.

Na czym polega badanie?

Podczas pierwszej wizyty lekarz dowiaduje się więcej na temat Twoich ewentualnych chorób przewlekłych i problemów ze zdrowie w przeszłości, które mogą mieć wpływ na wyniki badań. Pamiętajmy, że zawsze trzeba odpowiadać szczerze na zadane pytania, ponieważ mogą one mieć spore znaczenie przy analizie rezultatów kontroli. Należy wspomnieć o wszelkich zauważonych i niepokojących objawach, wykrytej już wcześniej wadzie, chorobach genetycznych, jak na przykład jaskra czy zaćma, a najlepiej zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną prowadzoną wcześniej przy leczeniu poszczególnych schorzeń. Po zakończonym wywiadzie optyk lub optometrysta przystępuje do praktycznego badania wzroku, które może mieć charakter klasyczny lub komputerowy.

Badanie ostrości wzroku

Pierwsze komplementarne badanie polegające najczęściej na odczytywaniu liter, znaków i cyfr z tzw. tablic Schnellena przy jednoczesnym zakryciu jednego oka. Następnie czynność jest powtarzane dla drugiego oka, dzięki czemu możemy zmierzyć prawidłowość widzenia zarówno z daleka, jak i bliska. Przedstawione na tablicy ciągi znaków zmniejszają swoją czcionkę z każdym kolejnym rzędem, co może sprawiać trudność w odczytywaniu niektórym pacjentom. Wówczas lekarz może stwierdzić o naszej blisko- lub dalekowzroczności i dopasować nam prawidłową moc szkieł. Dobranie ich niestety może sprawiać problem przy zaburzeniach takich jak astygmatyzm, gdzie trzeba już posiłkować się skiaskopią lub refraktometrią komputerową. Oba badania pozwalają na poszerzenie wyników badań i dokładne rozpoznanie wady wzroku.

Lekarz-badajacy-wzrok-mezczyzny

Badanie pola widzenia

Przewidziane są głównie dla osób, u których podejrzewa się występowanie poważnych zwyrodnień układu nerwowego oka, siatkówki ocznej lub innych tego typu chorób. Wtenczas lekarz podejmuje próby sprawdzenia stopnia rozproszenia widzenia, stosując między innymi test konfrontacji, perymetrię lub kampimetrię. Każda z metod jest równie dobra, aczkolwiek to specjalista powinien dopasować do pacjenta konkretny sposób zbadania wady.

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Przeprowadzane jest za pomocą specjalnego urządzenia zwanego tonometrem, który w sposób bezdotykowy lub poprzez bezpośrednie oddziaływanie na rogówkę sprawdza poziom ciśnienia wewnątrz gałki. W rezultacie im wyższe ono jest, tym bardziej struktura rogówki odkształca się, a prawidłowe wynika są jednak zależne od predyspozycji genetycznych i stopnia ryzyka chorób układu nerwowego.

Badanie przedniego i tylnego odcinka oka

Pierwsze z nich polega na kontroli rogówki, tęczówki i soczewki gałki ocznej za pomocą biomikroskopu, którym można wykryć między innymi takie schorzenia jak: katarakta, zespół suchego oka, zwyrodnienie plamki ocznej czy odklejanie się siatkówki. Natomiast badanie dna oka najczęściej jest przeprowadzanie, gdy pacjenci nagle odczuwają dyskomfort nieostrego widzenia. Wówczas w miarę szybko można wykryć wszelki dolegliwości związane z siatkówką oka, błoną naczyniową czy nerwem wzrokowym.

 

Źródła:

Jakie badania wzroku warto robić okresowo?

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-wzroku

http://www.medonet.pl/badania,badanie-okulistyczne,artykul,1584975.html

http://trendyokulary-blog.pl/index.php/badanie-wzroku/

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *