Soczewki kontaktowe czy okulary – co wybrać?

Jeśli stoisz teraz przed tym trudnym wyborem, dobrze, że trafiłeś na nasz poniższy artykuł. Przedstawimy Ci wszystkie zalety i wady obu rozwiązań, które powinny zainteresować Cię w praktyce, a nie tylko teorii. Noszenie soczewek czy okularów może przypaść do gustu różnym osobom o innych wymaganiach, dlatego sprawdź, który wybór okaże się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

Soczewki kontaktowe – zalety i wady

Trzeba zacząć od obalenia pierwszego mitu, który odnosi się do szkodliwości soczewek kontaktowych. Otóż, jeśli są używane zgodnie z zaleceniami producenta oraz lekarza okulisty, a także pochodzą z pewnego źródła, wszystko powinno być z nimi w porządku. W żaden sposób nie mogą Ci wówczas zaszkodzić, a wręcz przeciwnie ułatwiają codzienne życie.

Nie musisz martwić się o zmiany temperatur w pomieszczeniach ani zmiany wyglądu czy też swobodnie możesz w każdej chwili założyć zwykłe okulary przeciwsłoneczne. W zasadzie szkła kontaktowe pozwalają żyć normalnie, jakby żadnej wady wzroku nie było. Wszystko widzisz doskonale bez ograniczenia pola widzenia, a co najważniejsze każdy źle widzący może z nich skorzystać. Producenci zadbali, aby każda wada wzroku doczekała się swojego odpowiednika w postaci szkieł kontaktowych – sferycznych dla krótko- i dalekowidzów, torycznych dla astygmatyków i progresywnych dla osób starszych z prezbiopią.

Poza tym możesz nosić się w różnych odstępach czasowych – jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne czy nawet roczne. Wszystko to dla Twojej wygody, aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że przy soczewkach długoterminowych trzeba dbać o systematyczne czyszczenie, dezynfekcję i nawilżanie soczewek. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, tak samo jak kupno nowego opakowania soczewek co pewien czas. Tutaj rozwiązaniem może być sklep –  https://mylenshop.com/, gdzie znajdziesz wiele produktów w okazyjnych cenach.

Jeszcze jednym utrudnieniem w przypadku soczewek kontaktowych jest kontakt z wodą, którego lepiej unikać, by nie naruszyć i podrażnić oczu z soczewkami. Jednak wydaje się to być banalnym „problem” przy skali licznych zalet, o których już wspomnieliśmy.

Okulary korygujące – zalety i wady

Teraz przejdziemy do tradycyjnego rozwiązania znanego nam od lat. Mowa o okularach ze szkłami korygującymi, które działają na takiej samej zasadzie jak soczewki kontaktowe – sferyczne, toryczne i progresywne. Jednak trzeba pamiętać, że okulary mają nieco ograniczone pole widzenia, ze względu na wielkość szkieł. Zatem podczas patrzenia na boki czy w dół, obraz znów staje się rozmazany i niewyraźny, czego można uniknąć przy noszeniu soczewek.

Jednak zakup okularów jest wydatkiem jednorazowym, ale dość kosztownym, ponieważ trzeba liczyć tutaj także różne dodatkowe osłony na szkłach okularowych, które odbijają światło UV i wiele innych szkodliwych promieni. Co pewien czas należy badać wzrok i sprawdzić, czy nie trzeba wymienić szkieł o większej mocy. Generalnie okulary polecamy osobom, które nie chcą lub obawiają się zmian, a w przeciwnym razie jak najbardziej zachęcamy do kupowania soczewek, które są wygodne, praktyczne i sprawią, że bez trudu będziesz dostrzegać każdy detal dookoła o każdej porze.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *