Praca przy komputerze – jak zadbać o oczy?

Praca przy komputerze to jedna z czynności, która najbardziej obciąża nas wzrok, przyczyniając się najczęściej do jego uszkodzenia. Należy wyjątkowo dbać o oczy, jeśli spędzamy długie godziny przed monitorem. W poniższym wpisie przedstawimy kilka wskazówek, jak prawidłowo zadbać o nasz wzrok podczas pracy przy komputerze.

Objawy zmęczenia oczu

Niekiedy nie bez powodu oczy wysyłają nam różnego rodzaju sygnały, które mają na celu zwrócić naszą uwagę. Praca przy komputerze wymaga niekiedy długich godzin wpatrywania się w ekran monitora. Jeśli nagle zostaną wysłane nam niektóre objawy – nie można tego bagatelizować i należy udać się niezwłocznie do lekarza. Do najczęstszych z nich możemy zaliczyć: pieczenie oraz swędzenia oczu, łzawienie, uporczywe bóle głowy lub zawroty, zmęczenie, zamglone widzenie, stany zapalne np. powiek lub spojówki, a także nadwrażliwość na światło. Musimy pamiętać, że sam komputer nie przyczynia się bezpośrednio do tych objawów. Mogą występować także inne problemy, które dodatkowo podrażniają nasz wzrok: klimatyzacja, centralne ogrzewanie, czas pracy przed komputer (niekiedy źle ustawiony monitor) oraz oświetlenie w pracy. Wszystkie te czynniki przyczyniają się również do wiele chorób związanych z naszym wzrokiem. Źle ustawione światło czy monitor, mocna klimatyzacja wraz z licznymi zanieczyszczeniami powietrza, które wysuszają nasze oczy – to elementy, które wpływają na wszystkie wyżej wymienione objawy. Niekiedy nie mamy z niektórymi jak walczyć. Oczywiście należy prawidłowo ustawić swój monitor (50-70 cm od oczu), jak i zorganizować całe miejsce pracy.

Jak zadbać o nasze oczy?

Oczywiście nie możemy zapominać o nawilżaniu i nawadnianiu organizmu. Z pewnością może w tym pomóc także przemywanie oczu wodą. W przypadku klimatyzacji – nawilżacz powietrza. Krople do oczu to również odpowiedni sposób, aby zadbać o nie. W szczególności, jeśli nosimy okulary bądź soczewki. Dlatego odpowiednie krople oraz preparaty znajdziesz w sklepie z soczewkami mylenshop.com. Nie zapominajmy o prawidłowej diecie bogatej w witaminy, kwasy omega-3 oraz tłuszcze. Dlatego wprowadźmy do swojego codziennego jadłospisu więcej warzyw, owoców, ryb czy orzechów. Nie możemy zapominać o regularnych przerwach. Niekiedy warto wyjść na chwilę z pomieszczenia i zaczerpnąć świeżego powietrza. Jeśli nie możemy tego zrobić, po prostu oderwijmy wzrok od komputera na kilkanaście minut i zróbmy chwilę przerwy, która pomoże nam zregenerować wzrok.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *