Czy soczewki kolorowe psują wzrok?

Odpowiedź brzmi oczywiście, że nie. Jednak warto zaznajomić się z pewnymi wskazówkami dotyczącymi ich kupna i użytkowania, aby uniknąć wielu nieprzyjemności. W rezultacie każdy może w dzisiejszych czasach nosić kolorowe soczewki, które są produkowane zarówno w wersji dla osób z wadą wzroku, jak i bez niej.

Jakie istnieją możliwości?

Oferowane na współczesnym rynku szkła kolorowe może różnić się przede wszystkim natężeniem mocy, które równie dobrze może przyjmować wartość zerową. Jednak w przypadku osób niedowidzących udostępniane są produkty dla dalekowzroczności, krótkowzroczności i astygmatyzmu. Wszystkie te nieprawidłowości wzroku mogą zostać zniwelowane wraz z efektem „ubocznym” w postacie zmienionej lub podkreślonej bartwy tęczówki. Jednocześnie kolorowe soczewki zostały przystosowane zarówno do użytkowania jednodniowego, jak i miesięcznego czy kwartalnego. Sam decydujesz jaki rodzaj szkieł i odcień potrzebujesz, przy czym producenci w pełni zadbali o komfort Twoich oczu niezależnie od wady, gdzie szkła posiadają dokładnie te same właściwości co normalne przezroczyste soczewki.

Prawidłowo produkowane soczewki kolorowe

Istnieje wiele sprawdzonych marek kolorowych szkieł, których proces wytwarzania wiąże się przede wszystkim ze sterylnymi warunkami i profesjonalnym sprzętem. Przykładowo firma Maxvue, ale zapewne wiele innych znanych producentów, posiada nowoczesne mechanizmy oraz odpowiednią koniunkturę produkcji, która została zatwierdzona przez odgórne instytucje kontrolne. Wówczas proces ich tworzenia oraz dobór materiałów jest całkowicie zgodny z ogólnymi wymogami prozdrowotnymi i higienicznymi, czego absolutnie nie można ignorować. Podczas dodawania pigmentu do soczewki należy dokładnie go zamknąć i zabezpieczyć przed wydostaniem się na powierzchnię gałki ocznej. W tym celu stosowane są specjalne procedury chroniące przed wydzielaniem się substancji toksycznych oraz powstawaniem źródeł bakterii i grzybów. Jak widać proces ten jest bardzo skomplikowany, aczkolwiek stanowi rzecz naturalną dla fachowych i doświadczonych koncernów okulistycznych.

Oko-z-kolorowa-soczewka

Na co należy uważać?

  • Nieznane i podejrzliwie tanie soczewki kolorowe, których nazwa producenta nic nam nie mówi, a po jej sprawdzeniu miejscem produkcji okazuje się kontynent Azji. Przestrzegamy przed produktami tego typu pochodzącymi z tamtych rejonów, ponieważ zarejestrowano mnóstwo wad w ich procesie produkcji. W rezultacie soczewki mogą sprawić dyskomfort, dopuścić do wielu schorzeń, a nawet trwale uszkodzić wzrok.
  • Materiały, w skład których wchodzą między innymi żelazo oraz chlor. Prawdziwie i bezpieczne szkła powinny zostać wykonane z hydrożelu lub silikonu, a w przeciwnym razie inne substancje mogą podrażniać oko i prowadzić do różnych dolegliwości, jak w przypadku wyżej wymienionych produktów z krajów wschodnich.
  • Należy stosować się do zaleceń użytkowania producenta, który powinien być profesjonalną i znaną firmą, a w szczególności jeśli chodzi o długość noszenia soczewek.
  • Ważna okazuje się również prawidłowa pielęgnacja za pomocą specjalnych preparatów oczyszczających, dezynfekujących i nawilżających, gdzie codziennie należy usuwać wszelkie zanieczyszczenia na powierzchni szkieł.

 

Źródła:

https://www.visionexpress.pl/blog/soczewki-kolorowe

http://www.medi.net.pl/czy-kolorowe-soczewki-sa-bezpieczne/

Kolorowe soczewki kontaktowe – wybieraj markowe!

http://colourvue.pl/O%20nas.html

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *