
Czy spotkałeś się kiedykolwiek z pojęciem starczowzroczności lub prezbiopii? Postaramy się wytłumaczyć w skrócie na czym polega to zaburzenie wzroku, a także w jaki sposób działają soczewki progresywne przeznaczone specjalnie dla osób z tą wadą. Jeśli sam zmagasz się z prezbiopią, być może przekonasz się dzięki nam do zakupu i wypróbowania soczewek progresywnych.
Czym jest starczowzroczność?
Pojawia się ona u większości osób starszych, których soczewka oka zaczyna powoli tracić swoje pierwotne właściwości i osłabiona zostaje jej elastyczność. Również zaburzenie akomodacji oka sprawia, że następuje pogorszenie widzenia z dali i z bliska równocześnie. Soczewka zmieniając swój kształt pozwala dopasować się oku do patrzenia na dana odległość, przez co przy oglądaniu przedmiotów z bliska kształt oka staje się bardziej wypukły, a przy spoglądaniu na przedmioty znajdujące się w oddali soczewka staje się automatycznie płaska. Dzieje się tak za sprawą mięśni rzęskowych, które z wiekiem słabną i uniemożliwiają zmianę kształtu soczewki względem dystansu na jaki patrzymy.
Prezbiopia powoduje zmianę tak zwanej ogniskowej, która odpowiada w naszym oku za zdolności skupiające wzrok. Mniej więcej po 40. roku życia soczewka staje się grubsza, twardsza i zdecydowanie mniej elastyczna, przez co ograniczona zostaje zdolność do uwypuklania i spłaszczania kształtu soczewki podczas widzenia.
Dlaczego soczewki progresywne?
Nazywane są zamiennie multifokalnymi, które mają za zadanie wyrównać dysproporcje widzenia zarówno z bliska, jak i daleka. W sytuacji, gdy masz jednocześnie problemy z odczytaniem tekstu gazety i napisów na telebimie, to wiedz, że należy czym prędzej udać się do okulisty, by zbadał Twój wzrok. Może okazać się, że to właśnie starczowzroczność, na którą można polecić albo okulary ze specjalnymi szkłami lub zdecydowanie praktyczniejsze i wygodniejsze soczewki progresywne MylenShop, gdzie dostaniesz każdą moc jakiej potrzebujesz.
Są one bardzo wygodne w noszeniu, ponieważ automatycznie dopasowują się od odległości na jaką aktualnie patrzysz. Nie odczujesz w nich żadnego dyskomfortu, a tym bardziej gwałtownego przejścia z widzenia wyraźnego na nieostre. Wszystko działa i funkcjonuje w nich łagodnie i stopniowo, dzięki czemu prawie nie będziesz czuł różnicy pomiędzy wcześniejszym życiem bez wady wzroku, a obecnie funkcjonowaniem z prezbiopią. Nowoczesne technologie umożliwiają już dopasowanie się do potrzeb naszego oka, niezależnie od wady jaką u nas wykryto.