Pierwszy kontakt z soczewką – jak zakładać?

Soczewki kontaktowe mają swoich zwolenników, ale i przeciwników. Jednak obecnie wiele osób je nosi – młodsi, dorośli, jak i starsi. Jednak problem oraz obawy pojawiają się, gdy chcemy nauczyć się zakładać soczewki. Szczególnie mowa o osobach, które mają styczność z nimi pierwszy raz. Jak sobie z tym poradzić? W poniższym artykule przygotowaliśmy wszystkie wskazówki, które pomogą oswoić się z soczewkami kontaktowymi.

Soczewki – kto może je nosić?

Odpowiedź, że każdy chyba nie powinna nikogo zdziwić. Przeznaczone dla tych, którzy borykają się z różnymi wadami wzroku, np. astygmatyzm, starczowzroczność, krótkowzroczność, czy dalekowzroczność. Soczewki także można podzielić, np. na długość noszenia i sposób korygowania wady. Z pewnością młodsi, dorośli oraz osoby starsze mogą je nosić. Wystarczy dobrze dobrać je względem wady. W tym celu zachęcamy udać się do okulisty, który przeprowadzi szereg badań i pozwoli określić, jakie soczewki powinniśmy nosić. Do dyspozycji mamy także soczewki kolorowe. W większości przypadkach nie są przeznaczone do korygowania wad wzroku. Pełnią jedynie funkcję estetyczną. Co to znaczy? Zazwyczaj zabarwiają nam oko na inny kolor lub podkreślają ich barwę. Jednak znajdziemy także i takie, które niwelują wadę, wystarczy jedynie w tym celu zakupić je w odpowiednim miejscu. Soczewki zyskują dużą popularność szczególnie u tych, którzy nie chcą nosić na co dzień zwykłych okularów.

Jak zakładać soczewki?

Zdecydowanie wiele osób zniechęcają soczewki ze względu na sposób ich zakładania. Niektórzy uważają, że jest to niekomfortowe oraz niehigieniczne. Warto jedynie zastosować się do pewnych zasad, aby cała czynność przebiegła sprawnie i bez żadnych problemów.

Na samym początku musimy dokładnie umyć i osuszyć ręce. Następnie na palec nakładamy soczewkę wywiniętą swoimi krawędziami do góry. Drugą ręką należy delikatnie rozchylić powieki, aby soczewka płynnie przykleiła się do oka. Później wystarczy powoli zbliżać soczewkę do oka, aż przyklei się do gałki ocznej. W przypadku zdejmowania czynność wygląda nieco inaczej. Musimy rozchylić powieki i palcem (najlepiej wskazującym) ostrożnie zsunąć soczewkę w dół. Powinna ona wówczas się odkleić się od oka, dzięki czemu z łatwością weźmiemy ją palcami. Warto najpierw poćwiczyć kilka razy. Z pewnością z czasem, mimo stresu dojdziemy do wprawy. Nie jest to aż takie trudne!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *