Tabletki enzymatyczne czy płyny do soczewek?

Dzisiaj rozwiążemy powyższy problem i podpowiemy kiedy i do czego najlepiej używać zarówno tabletek odbiałczających, jak i płynów do soczewek. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej, a zwłaszcza jeśli jesteś stałym użytkownikiem szkieł kontaktowych i zauważyłeś u siebie pierwsze oznaki zmęczenia, podrażnienia czy zaczerwienienia oczu, co może być skutkiem ubocznym nadmiaru osadów białkowych.

Wszystko, co musisz wiedzieć o tabletkach enzymatycznych

Przede wszystkim jest to preparat dedykowane specjalnie dla soczewek kontaktowych. Mogą być przeznaczone wyłącznie dla jednego lub wszystkich rodzajów szkieł – miękkich, twardych i gazoprzepuszczalnych. Koniecznie musisz zwrócić na to uwagę, ponieważ złe zastosowanie może całkowicie zniszczyć i pozbawić Twoje soczewki ich pierwotnych właściwości.

Podczas codziennego użytkowania na szkła kontaktowych zbierają się osady białkowe i inne płyny z filmu łzowego, co jest absolutnie naturalne i normalne. Właśnie w tabletkach enzymatycznych znajdują się specjalne substancje aktywne, które skutecznie je usuwają. Zanim jednak zaczniesz je stosować, musisz pamiętać o kilku krokach.

  • W tym przypadku również należy pamiętać o dokładnej higienie rąk.
  • Pojemnik na soczewki należy wypełnić płynem, a następnie wrzucić do niej po jednej lub połowie tabletki odbiałczającej – postępuj zgodnie z instrukcją od producenta.
  • Po umieszczeniu soczewek w roztworze, powinieneś trzymać je w nim co najmniej 6 godzin, ale na pewno nie więcej niż jest to zalecane przez producenta.
  • Po wyjęciu soczewek należy zawsze opłukać je dodatkowo płynem do soczewek.
  • Nie można stosować tego samego roztworu po raz kolejny.

Płyny do soczewek w pigułce

Służą one m.in. do oczyszczania soczewek, zdezynfekowania, nawilżenia i zakonserwowania przed następnym założeniem. Wśród nich można wyróżnić wiele rodzajów płynów, w tym także preparaty odbiałczające, które skutecznie pozbywają się osadów białkowych z powierzchni soczewek miękkich i twardych. Zatem jak widać mogą być one stosowane zamiennie lub uzupełniająco z tabletkami enzymatycznymi, w zależności od tego jaką metodę pielęgnacji wybierzesz.

Dla osób, które nie mają czasu i chęci na stosowanie kilku preparatów naraz, mamy do zaproponowania płyn wielofunkcyjny, który zakupisz chociażby w sklepie online Mylenshop. Oczywiście, oferują tam wielu producentów, spośród których na pewno znajdziesz zadowalającą jakość, skład i cenę płynu do soczewek.

Również w tym przypadku musisz zapoznać się z paroma wskazówkami odnośnie ich stosowania:

  • płyn powinien być dopasowany do rodzaju szkieł kontaktowych
  • konieczna jest codzienna wymiana płynu
  • podczas zdejmowania i zakładania soczewek musisz dokładnie umyć i osuszyć ręce
  • w razie podrażnień możesz skonsultować się z lekarzem lub wybrać płyn odpowiednia dla alergików

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *