Tabletki enzymatyczne czy płyny do soczewek?

Dzisiaj rozwiążemy powyższy problem i podpowiemy kiedy i do czego najlepiej używać zarówno tabletek odbiałczających, jak i płynów do soczewek. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej, a zwłaszcza jeśli jesteś stałym użytkownikiem szkieł kontaktowych i zauważyłeś u siebie pierwsze oznaki zmęczenia, podrażnienia czy zaczerwienienia oczu, co może być skutkiem ubocznym nadmiaru osadów białkowych.

Wszystko, co musisz wiedzieć o tabletkach enzymatycznych

Przede wszystkim jest to preparat dedykowane specjalnie dla soczewek kontaktowych. Mogą być przeznaczone wyłącznie dla jednego lub wszystkich rodzajów szkieł – miękkich, twardych i gazoprzepuszczalnych. Koniecznie musisz zwrócić na to uwagę, ponieważ złe zastosowanie może całkowicie zniszczyć i pozbawić Twoje soczewki ich pierwotnych właściwości.

Podczas codziennego użytkowania na szkła kontaktowych zbierają się osady białkowe i inne płyny z filmu łzowego, co jest absolutnie naturalne i normalne. Właśnie w tabletkach enzymatycznych znajdują się specjalne substancje aktywne, które skutecznie je usuwają. Zanim jednak zaczniesz je stosować, musisz pamiętać o kilku krokach.

  • W tym przypadku również należy pamiętać o dokładnej higienie rąk.
  • Pojemnik na soczewki należy wypełnić płynem, a następnie wrzucić do niej po jednej lub połowie tabletki odbiałczającej – postępuj zgodnie z instrukcją od producenta.
  • Po umieszczeniu soczewek w roztworze, powinieneś trzymać je w nim co najmniej 6 godzin, ale na pewno nie więcej niż jest to zalecane przez producenta.
  • Po wyjęciu soczewek należy zawsze opłukać je dodatkowo płynem do soczewek.
  • Nie można stosować tego samego roztworu po raz kolejny.

Płyny do soczewek w pigułce

Służą one m.in. do oczyszczania soczewek, zdezynfekowania, nawilżenia i zakonserwowania przed następnym założeniem. Wśród nich można wyróżnić wiele rodzajów płynów, w tym także preparaty odbiałczające, które skutecznie pozbywają się osadów białkowych z powierzchni soczewek miękkich i twardych. Zatem jak widać mogą być one stosowane zamiennie lub uzupełniająco z tabletkami enzymatycznymi, w zależności od tego jaką metodę pielęgnacji wybierzesz.

Dla osób, które nie mają czasu i chęci na stosowanie kilku preparatów naraz, mamy do zaproponowania płyn wielofunkcyjny, który zakupisz chociażby w sklepie online Mylenshop. Oczywiście, oferują tam wielu producentów, spośród których na pewno znajdziesz zadowalającą jakość, skład i cenę płynu do soczewek.

Również w tym przypadku musisz zapoznać się z paroma wskazówkami odnośnie ich stosowania:

  • płyn powinien być dopasowany do rodzaju szkieł kontaktowych
  • konieczna jest codzienna wymiana płynu
  • podczas zdejmowania i zakładania soczewek musisz dokładnie umyć i osuszyć ręce
  • w razie podrażnień możesz skonsultować się z lekarzem lub wybrać płyn odpowiednia dla alergików

Popularne soczewki kontaktowe

Przy wyborze najlepszych produktów sugerujemy się przede wszystkim opinią użytkowników, którzy chociaż raz zdecydowali się na kupno soczewek kontaktowych określonej marki. Ocena dotyczy między innymi stopnia nawilżenia szkieł, przepuszczalności powietrza, miękkości i trwałości, gdzie wybierane są ostatecznie najbardziej komfortowe i wygodne w noszeniu. Wśród nich na pewno znajdziesz swoje ulubione soczewki!