Nie wszyscy jeszcze stali się wiernymi fanami soczewek kontaktowych. Niektórzy dopiero się do tego przygotowują, dlatego przybywamy z pomocą i najważniejszymi informacji przez pierwszym razem z soczewkami. Tutaj dowiesz się gdzie je kupować, jak najlepiej dobrać dla siebie odpowiednie szkła, na jak długo oraz w jaki sposób o nie dbać, aby nie zaszkodzić sobie. Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz poniżej, dlatego nie zwlekaj dłużej i stań się jednym z zadowolonych użytkowników szkieł kontaktowych.
Porada specjalisty
Zanim zaczniesz kombinować samodzielnie, najpierw lepiej zasięgnąć rady specjalisty, czyli w tym przypadku okulisty. Należy wybrać się na wizytę w celu ustalenia rodzaju wady, a także ewentualnych mocy. Wyróżniamy cztery rodzaje nieprawidłowości widzenia: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i prezbiopia. Pierwsze dwie odnoszą się do niewyraźnego widzenia z bliska (dalekowzroczność) i z daleko (bliskowzroczność). Następna dotyczy niezborności oka, czyli pogorszenia widzenia zarówno z bliska, jak i daleka, a przy tym pojawiają się również zaburzenia równowagi. Z kolei ostatnia wada dotyczy już zazwyczaj osób starszy, których wzrok z wiekiem zaczyna się osłabiać.
We wszystkich przypadkach jednak można śmiało zastąpić okulary soczewkami kontaktowymi, które są o wiele tańsze i wygodniejsze w użyciu. Mogą je nosić wszyscy, a wystarczą tylko chęci i trochę wiedzy na ich temat.
Gdzie kupować?
Na pewno odpadają wszelkie nieznane źródła, jak na przykład sklepy internetowe zza granicy, drogerie kosmetyczne czy bazary, na których również sprzedawane są od czasu do czasu szkła kontaktowe. Jeśli nie jesteś choćby w najmniejszym stopniu przekonany do ich jakości czy pochodzenia, najzwyczajniej ich nie kupuj. Wystarczy zgłosić się do salonu optycznego albo sprawdzonego sklepu internetowego, gdzie znajdują się wszyscy znani i zaufani producenci szkieł kontaktowych.
Jakie soczewki najlepiej wybrać na pierwszy raz?
Naszym zdaniem najpewniej sprawdzą się soczewki kontaktowe jednodniowe, które możesz założyć na cały jeden dzień, po czym należy je zdjąć i wyrzucić. Dopiero następnego dnia możesz otworzyć nowe opakowanie i założyć świeżą już parę szkieł. W ten sposób sprawdzisz czy dany model od konkretnego producenta Ci odpowiada i jak się czujesz w szkłach. Na pewno oko musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji, ale gwarantujemy, że po pewnym czasie w ogóle przestaniesz odczuwać obecność soczewek, dzięki czemu będziesz mógł zakupić już szkła na dłuższy okres czasu – miesięczne, kwartalne albo roczne.
Pielęgnacja
Ostatnią najważniejszą rzeczą jest rytuał dbania o soczewki kontaktowe, których zakładanie i zdejmowanie – wbrew pozorom – nie jest takie trudne. Na pewno musisz zaopatrzyć się w płyn do soczewek i pojemniczek plastikowy, o ile zdecydowałeś się już na soczewki długoterminowe. W przypadku jednodniowych przypominamy, że nie potrzebne są żadne preparaty pielęgnujące, ponieważ soczewki wyrzuca się zaraz po zdjęciu.
Płyn najlepiej zakupić w wersji wielofunkcyjnej, dzięki czemu zyskujesz wszystkie właściwości w jednym: czyszczenie, dezynfekcję, nawilżenie, konserwację i kompleksową pielęgnację. Płyn należy wymieniać codziennie, aby w pojemniczku nie zdążyły rozmnożyć się żadne bakterie, a zanieczyszczenie osłabiały jakość szkieł. Podczas bezpośredniego kontaktu rąk z soczewkami trzeba również pamiętać o dokładnym myciu rąk i ich osuszeniu, najlepiej ręcznikiem, który nie pozostawia po sobie żadnych drobinek, ponieważ te mogą dostać się na powierzchnię soczewki i przeszkadzać w noszeniu.