Jak czyścić soczewki miesięczne?

Oto kilka najważniejszych zasad, których należy się trzymać, aby zapobiec dostawaniu się do oka szkodliwych substancji, a także w celu utrzymania kompleksowych właściwości soczewek kontaktowych miesięcznych.

Dlaczego to konieczne?

Wszystko wynika przede wszystkim z struktury soczewki, która niestety w ciągu dnia narażona jest na szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych. Wówczas negatywnie wpływają one nie tylko na nasz komfort widzenia i użytkowania, ale również na jakość szkieł kontaktowych. Właśnie dlatego wszyscy producenci oraz nasz serwis zachęcamy do regularnej higieny środków korekcyjnych, ale także wobec kolorowych soczewek.

Pierwszy krok – przygotowania

Na samym początku należy dokładnie i starannie umyć ręce mydłem najlepiej o charakterze antybakteryjnym, by całkowicie usunąć wszelkie bakterie i inne niewidoczne na pierwszy rzut oka zabrudzenia. Następnie trzeba równie pedantycznie powycierać i osuszyć dłonie, gdzie nie polecamy używania ręczników pozostawiających drobinki materiału, ponieważ mogą one niechcący dostać się na powierzchnię oka. Dopiero wtedy możemy przejść do opłukania specjalnym płynem dezynfekującym pojemniczka na soczewki, które należy również systematycznie czyścić, gdyż zbiera się na nim dużo kurzy i innych zanieczyszczeń.

Drugi krok – zdejmowanie i oczyszczanie soczewki

Istnieje kilka sposób na szybkie i skuteczne zdjęcie soczewki, aczkolwiek musisz wybrać najwygodniejszą dla siebie opcję, by w żadnym razie nie podrażnić oka. Po wyjęciu szkła kładziemy je na suchej dłoni i skraplamy lekko płynem do czyszczenia soczewek. Wtenczas małym lub wskazującym palcem delikatnie i jednocześnie skrupulatnie pocieramy powierzchnię soczewki, ścierając z niej w ten sposób wszelkie zabrudzenia. Należy robić to bardzo ostrożnie i powoli, aby przypadkiem nie uszkodzić soczewki. Po około minucie powinniśmy ponownie opłukać ją płynem i wsadzić do czystego i napełnionego od nowa pojemniczka. Równie istotne jest, aby płyn całkowicie zakrywał szkło kontaktowe, dzięki czemu nie ulegnie ono wysuszeniu w ciągu nocy. Dosłownie w ten sam sposób musisz postąpić z drugą soczewką, zachowując identyczną staranność.

Podsumowując, chcielibyśmy jeszcze raz przypomnieć o codziennej zmianie płynu, a także comiesięcznej wymianie pojemniczka, który również musi zachować sterylność i czystość. Równocześnie zwracamy uwagę na konieczność zakupu nowych soczewek miesięcznych po upływie 30 dni od daty ich otwarcia, gdyż w innym razie stracą one swoje pierwotne właściwości nawilżające i ochronne.

Zielone-oko

Źródła:

https://www.acuvue.pl/uzytkowanie-pielegnacja-soczewek/czyszczenie-soczewek-kontaktowych/dbanie-o-soczewki-wielokrotnego

http://www.twojesoczewki.com/article/230-pielegnacja-soczewek-kontaktowych

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *